Feretrony

Czym są feretrony?

Feretrony to ważne elementy występujące kościele. Są to przenośne oprawy, w których umieszcza się święte dwustronnie namalowane obrazy, figury świętych czy relikwia. Wykorzystywane są w procesjach, pielgrzymkach oraz innych wydarzeniach o charakterze religijnym. Przez wieki były używane w kulturze chrześcijańskiej, zwłaszcza w okresie średniowiecza – już wtedy stanowiły ważny element liturgii i obrzędów kościelnych. Oprawy te wykonywane były z trwałych materiałów, takich jak drewno lub metal. Były rozmaicie zdobione, a dekoracje te zależały od epoki i regionu. Figury znajdujące się w feretronach były bardzo okazałe i ozdobione kosztownościami, takimi jak złoto, srebro oraz pozostałe drogie kamienie szlachetnie.

Gdzie i kiedy sprawdza się feretron?

W dawnych czasach feretron był używany do przenoszenia relikwii świętych. Najczęściej używano ich w procesjach religijnych, takich jak np. procesja Bożego Ciała czy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Współcześnie nadal są używane, zwłaszcza w regionach o silnych tradycjach katolickich. Z tego powodu często spotkać je można na pielgrzymkach, np. Jasną Górę. Na Kaszubach powstała tradycja zwana Tańcem Feretronów, której korzenie sięgają już XVIII wieku. Taniec wygląd w ten sposób, że cztery osoby, trzymające obraz, ustawiają się naprzeciwko ołtarza. Z początku trzy razy podrzucają obrazem w przód, w tył, na prawo, a następnie na lewo, wykonując w ten sposób znak krzyża. Potem wykonują koło i ukłon w przód – podkreślając w ten sposób doskonałość jednego Boga w trzech osobach. Ten zwyczaj, mimo że budzi sporo kontrowersji nieodłącznie towarzyszy pielgrzymkom do kaszubskich sanktuariów.

Feretrony – zaopatrzysz się w nie w naszym sklepie

Wiedząc o tym, że feretrony są szczególnie ważne w każdej parafii, przygotowaliśmy je w tej kategorii naszego sklepu. Zaopatrzysz się tu w ramy wykonane z trwałych i solidnych materiałów, które będą niezastąpione podczas wszystkich najważniejszych wydarzeń religijnych. Zapraszamy zatem do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty – liczymy na to, że znajdziesz tu produkt, który spełnia Twoje oczekiwania.

Feretron i nie tylko – sprawdź, co jeszcze mamy do zaoferowania

Sklep In Gloria to miejsce, w którym znajdziesz niemal wszystko do kościoła i nie tylko. Zaopatrzysz się tu nie tylko w feretron, lecz także w liczne artykuły liturgiczne, naczynia oraz szaty, które są potrzebne podczas odprawiania Mszy Świętej. Nasza oferta jest kierowana również do osób świeckich – znaleźć w niej można liczne gadżety religijne oraz książki nawiązujące do tematów chrześcijańskich. Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszym asortymentem i do złożenia swojego zamówienia.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.