Opublikowano

Obraz rodziny Ulmów: bohaterów zapisanych w historii

rodzina ulmow obraz inlgoria

Bohaterowie z Markowej

Dnia 28 lipca 2023 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę, ogłaszając rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. Decyzja Sejmu jest wyrazem głębokiego szacunku i uznania dla bohaterskich czynów Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. To symboliczne wyróżnienie ma na celu nie tylko uczczenie pamięci tej wyjątkowej rodziny, ale także upamiętnienie ich bohaterstwa i poświęcenia, które stały się znakiem nadziei i solidarności w okrutnych realiach II wojny światowej.
Zobacz uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej

Czytaj dalej Obraz rodziny Ulmów: bohaterów zapisanych w historii
Opublikowano

Jak stworzyć spokojny kąt do modlitwy w kościele?

Jak stworzyć spokojny kąt do modlitwy w kościele

Modlitwa jest kluczowym elementem wiary. Zarówno grupowe modlitwy, jak i te indywidualne, osobiste rozmowy z Bogiem mają wielkie znaczenie dla każdego chrześcijanina. To niezwykłe spotkanie ze Stwórcą może dodać Ci otuchy, wzmocnić lub pomóc w znalezieniu najlepszego rozwiązania Twojego problemu. Aby jednak tak było, ważne jest zaaranżowanie odpowiedniego miejsca, w którym każda osoba będzie czuła się bezpiecznie. Jak zatem stworzyć spokojny kąt do modlitwy w kościele? Czego nie może w nim zabraknąć? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w naszym poniższym artykule.

Czytaj dalej Jak stworzyć spokojny kąt do modlitwy w kościele?
Opublikowano

Kolory szat liturgicznych – co oznaczają?

Kolory szat liturgicznych – co oznaczają

Kolory szat liturgicznych nie są przypadkową kwestią. Wręcz przeciwnie, wiara katolicka przywiązuje do nich dużą wagę, a każda z barw związana jest z pewną symboliką, wynikającą z roku liturgicznego. Jakie są zatem kolory szat liturgicznych? Co oznaczają i w jakim okresie roku występują? Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Czytaj dalej Kolory szat liturgicznych – co oznaczają?
Opublikowano

Jakie paramenty liturgiczne wybrać do kościoła?

Jakie paramenty liturgiczne wybrać do kościoła

Naczynia liturgiczne, zwane także paramentami liturgicznymi są niezbędnym wyposażeniem każdego kościoła lub kaplicy. Służą do odprawiania Mszy Świętej i udzielania sakramentów. Każde z nich nie tylko pełni określoną funkcję, lecz jest także swego rodzaju dziełem sztuki, które zachwyca swoim dostojnym wyglądem. Jakie paramenty liturgiczne muszą znaleźć się w każdym kościele? Czym się kierować podczas ich wyboru? Odpowiadamy.

Czytaj dalej Jakie paramenty liturgiczne wybrać do kościoła?
Opublikowano

Sakramentarium – rola i znaczenie w kościele

Sakramentarium – rola i znaczenie w kościele

Kościół jest szczególnym budynkiem, w którym gromadzi się wspólnota wyznaniowa w celu wspólnego wysłuchania odczytów Pisma Świętego, przyjmowania sakramentów oraz wielbienia Boga. Mimo iż poszczególne kościoły mogą się między sobą nieco różnić, mają pewne wspólne elementy. Jednym z miejsc, które występuje w niektórych kościołach jest sakramentarium. Co to takiego i jaką rolę pełni? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.

Czytaj dalej Sakramentarium – rola i znaczenie w kościele
Opublikowano

Obraz Jezu Ufam Tobie. Porównanie wersji namalowanych przez Adolfa Kazimierza Hyłę i Eugeniusza Marcina Kazimierowskiego

Obraz Jezu Ufam Tobie

Obrazy religijne od wieków stanowią ważny element w życiu wierzących, pełniąc rolę wsparcia duchowego i inspiracji. Wśród nich, obraz Jezu Ufam Tobie zajmuje szczególne miejsce, przypominając o potrzebie ufności i modlitwy. W niniejszym artykule przyjrzymy się dwóm różnym wersjom tego obrazu namalowanym przez artystów: Hyłkę i Kazimierowskiego. Porównamy ich styl, oddanie i przesłanie, by lepiej zrozumieć, jak dwa różne spojrzenia mogą ożywić tę samą ikonę.

Czytaj dalej Obraz Jezu Ufam Tobie. Porównanie wersji namalowanych przez Adolfa Kazimierza Hyłę i Eugeniusza Marcina Kazimierowskiego
Opublikowano

Co na podziękowania dla rodziców na weselu? Pomysły na religijne upominki

Co na podziękowania dla rodziców na weselu

Dzień ślubu to z pewnością jeden z najważniejszych momentów w życiu młodej pary. Jednak nie tylko ich – jest to również szczególne wydarzenie dla rodziców nowożeńców. W końcu to oni włożyli ogrom serca, czasu i energii, aby wychować młodych ludzi najlepiej, jak potrafili i zgodnie z naukami Kościoła. Warto, by państwo młodzi o tym pamiętali i w tym wyjątkowym dniu zwrócili szczególną uwagę na swoich rodziców. Miłym gestem są oficjalne podziękowania w formie przemowy oraz wręczenie symbolicznych prezentów. Zastanawiasz się, co na podziękowania dla rodziców na weselu będzie dobrym pomysłem? Poniżej zebraliśmy kilka religijnych propozycji, zachęcamy więc do zapoznania się z nimi.

Czytaj dalej Co na podziękowania dla rodziców na weselu? Pomysły na religijne upominki
Opublikowano

Jaki prezent religijny podarować na ślub? Zbiór propozycji

Jaki prezent religijny podarować na ślub

Wybór odpowiedniego prezentu ślubnego to nie lada wyzwanie. Obecnie wiele osób decyduje się wręczyć kopertę z pieniędzmi. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż nowożeńcy sami będą mogli zadecydować, na co je przeznaczą. Jeżeli jednak należysz do grona osób, które uwielbiają kupować i wręczać prezenty – pomyśl o wyjątkowym upominku religijnym, który będzie stanowił pamiątkę na długie lata. Zastanawiasz się jaki prezent na ślub będzie najlepszym wyborem? Nie masz pomysłu na oryginalny podarunek? Przeczytaj zatem nasz artykuł, w którym znajdziesz kilka sprawdzonych pomysłów.

Czytaj dalej Jaki prezent religijny podarować na ślub? Zbiór propozycji
Opublikowano

Ile kosztuje kielich mszalny? Sprawdź, od czego zależy cena

Ile kosztuje kielich mszalny

Kielich mszalny jest podstawowym akcesorium liturgicznym, należącym do głównych elementów ołtarza. Jest to charakterystyczny element, który podczas celebracji Mszy Świętej podnoszony jest przez kapłana, służąc do spożywania konsekrowanego wina. Zastanawiasz się, ile kosztuje kielich mszalny? Sprawdź zatem, od czego zależy jego cena i o czym pamiętać przy wyborze tego akcesorium.

Czytaj dalej Ile kosztuje kielich mszalny? Sprawdź, od czego zależy cena
Opublikowano

Co kupić na chrzest dla chłopca? Wyjątkowe upominki

Co kupić na chrzest dla chłopca

Chrzest Święty to niewątpliwie pierwsze i jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu małego chrześcijanina oraz jego rodziny. Przyjęcie pierwszego sakramentu świętego wiąże się nie tylko ze zmyciem grzechu pierworodnego, lecz także z włączeniem maluszka do grona chrześcijan. Po wyjątkowej uroczystości najczęściej organizowane jest przyjęcie, na którym w gronie najbliższy osób celebruje się ten ważny moment. Zaproszeni goście najczęściej pojawiają się z upominkami, które mają upamiętnić ten szczególny czas. Zastanawiasz się, co kupić na chrzest dla chłopca? Szukasz pomysłów na oryginalne podarunki? Poznaj zatem nasze propozycje!

Czytaj dalej Co kupić na chrzest dla chłopca? Wyjątkowe upominki