Kapliczki religijne

Kapliczka przydrożna – święte miejsce
To charakterystyczny składnik krajobrazu polskiego. Te ludowe budowle dla świętych – Jezusa, Floriana, Jana – miały szczególne znaczenie dla ochrony obiektów i terenów i nadal stanowią element małej architektury sakralnej. Kapliczki drewniane najczęściej występują w kształcie małych domków, zbudowanych z drewna, kamienia lub cegły. Ich konstrukcja jest zwykle prosta i składają się z trzech komponentów – dachu, ścian i podłogi. Ich charakterystyczna konstrukcja zazwyczaj składa się z nawy, czyli pojedynczej izby, z częścią ołtarzową, gdzie trzymany jest albo obraz albo rzeźba przypisywana danemu świętemu.

Miały bardzo ważną rolę w kulturze i religii ludowej. Były one miejscami modlitwy i skupienia, a ich funkcją była ochrona od niebezpieczeństw naturalnych, jak także od ludzkich działań. Wraz z upływem czasu zaczęły również pełnić funkcję odwiedzinowego i rekreacyjnego miejsca. Dziś stanowią nie tylko ważny element krajobrazu polskiego, ale przede wszystkim zabytki kultury narodowej wartych zachowania i ochrony.
Kapliczki przydrożne dla Matki Boskiej
Może być także piękną przydomową budowlą eksponującą kult maryjny. Maleńkie ceramiczne czy drewniane w ofercie ingloria.pl to dzieło artystów nawiązujących do tej tradycji. Kapliczka drewniana do ogrodu czy kapliczka drewniana na drzewo to bliski sercu chrześcijan. Jest popularnym wyrazem oddania domostwa pod opiekę. Taka struktura nie tylko służy modlitwie, ale może zdobić domowy teren i eksponować przynależność gospodarza do religii katolickiej.

Nie tylko osoby wierzące cenią sobie piękno takich budowli. Wielu z nas docenia także ich unikalny charakter i dekoracyjny potencjał. Mogą stanowić piękną ozdobę ogrodu, a także przypominać o naszych tradycjach i kulturze. W ofercie ingloria.pl można znaleźć wiele różnych modeli kapliczek. Odpowiednio umieszczone, stanowią efektowny detal na naszej posesji. Niezależnie od przekonań religijnych, warto zadbać o piękno i estetykę naszego otoczenia.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4