Kolory szat liturgicznych – co oznaczają?

Kolory szat liturgicznych – co oznaczają

Kolory szat liturgicznych nie są przypadkową kwestią. Wręcz przeciwnie, wiara katolicka przywiązuje do nich dużą wagę, a każda z barw związana jest z pewną symboliką, wynikającą z roku liturgicznego. Jakie są zatem kolory szat liturgicznych? Co oznaczają i w jakim okresie roku występują? Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Kolory szat liturgicznych – jakie barwy spotkasz w kościele?
  2. Kolory szat liturgicznych – co oznaczają?
  3. Ornat biały i jego symbolika
  4. Ornat czerwony – co oznacza?
  5. Ornat zielony – dlaczego jest tak ważny w kościele?
  6. Ornat fioletowy i różowy – poznaj ich symbolikę
  7. Ornat czarny i złoty – co oznaczają?
  8. U nas znajdziesz ornaty w różnych kolorach

Kolory szat liturgicznych – jakie barwy spotkasz w kościele?

Szaty liturgiczne noszone przez księży nazywane są ornatami. To właśnie w nich chodzą kapłani, którzy sprawują liturgię. Warto mieć na uwadze, że ten rodzaj stroju może być noszony wyłącznie podczas odprawiania mszy, nie wolno go używać przy wykonywaniu żadnych innych czynności. Są to zatem elementy związane wyłącznie z kultem Bożym.

Jak już wspominaliśmy, ornaty mogą występować w różnych barwach. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że kolory szat liturgicznych nakładanych podczas mszy, przypisywane są do konkretnych okresów w roku liturgicznym – zwykłych, postnych i świątecznych. Każdy kolor ma swoje własne znaczenie oraz przypisaną symbolikę, dlatego jego wybór nigdy nie będzie przypadkowy. Noszenie stroju w określonym kolorze podkreśla niezwykle ważny charakter danej uroczystości. Ornaty noszone są przez księży również podczas takich uroczystości jak chrzty lub pogrzeby. Kolory związane z rokiem liturgicznym to: fiolet, czerwień, zieleń, złoto, biel, czerń oraz róż. Co oznacza każdy z nich? Sprawdź tuż poniżej.

Kolory szat liturgicznych – co oznaczają?

Z powyższego fragmentu wynika, jakie mogą być kolory szat liturgicznych. Co oznaczają poszczególne barwy ornatów i w jakich sytuacjach będą zakładane przez księży? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje, które rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.

Ornat biały i jego symbolika

Biały kolor jest symbolem czystości, boskiej doskonałości oraz ostatecznego triumfu. Z tego powodu nierozerwalnie związany jest z najważniejszymi uroczystościami w wierze katolickiej. To właśnie dlatego zakłada się je w dniu Bożego Narodzenia oraz podczas oktaw świątecznych, czyli 8 dni po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy. Celebrans taki rodzaj szaty zakłada również na Mszę Wieczerzy Pańskiej, będącej wielkim świętem dla wszystkich duchownych. Ornat w kolorze białym noszony jest podczas nabożeństw związanych z uroczystościami maryjnymi. Kolor biały w wierze katolickiej oznacza niewinność, doskonałość oraz radość. Dlatego też kapłani niekiedy wybierają tę barwę na pogrzeb małego dziecka.

Ornat czerwony – co oznacza?

Czerwony kolor w kościele katolickim symbolizuje miłosierdzie, Bożą miłość oraz śmierć Chrystusa na krzyżu. Właśnie dlatego zakładany jest na najważniejsze uroczystości związane z wiarą katolicką, czyli w Wielki Piątek, Niedzielę Palmową i w trakcie Liturgii Męki Pańskiej. Ksiądz zakłada czerwony ornat także podczas udzielania sakramentu bierzmowania. Towarzyszy również księżom w trakcie mszy pogrzebowej zmarłego papieża. Czerwony związany jest także z krwią i ogniem – nawiązuje zatem do Męki Chrystusa oraz do wszystkich wydarzeń z nią związanych.

Ornat zielony – dlaczego jest tak ważny w kościele?

Zielony kolor w kościele katolickim jest symbolem życia, zwycięstwa oraz nadziei. Jest także oznaką młodości, płodności, spokoju oraz nieśmiertelności. Zieleń jest kolorem Ogrodu Pańskiego w Piśmie Świętym, symbolizuje równie krzyż biskupi, dających nadzieję na podróż duszy prosto do raju i do zbawienia. Ornaty w kolorze zielonym noszone są przez księży niemal przez cały rok w trakcie trwania Okresu Zwykłego. Zakładane są nie tylko na msze w niedziele, lecz także w dni powszednie.

Ornat fioletowy i różowy – poznaj ich symbolikę

Jakie są jeszcze kolory szat liturgicznych? Jedną z barw jest fiolet, który symbolizuje pokutę, skruchę oraz żałobę. Związany jest także z oczekiwaniem, dlatego szaty te noszone są podczas trwania Wielkiego Postu i Adwentu. Jako że związane są z żałobą, mogą zastępować czarne szaty podczas ceremonii pogrzebowych.

Różowy ornat to z kolei kolor, który rzadko jest spotykany w kościele. Uzyskany został za pomocą połączenia dwóch barw – fioletowej, symbolizującej pokutę oraz białej, będącej oznaką zwycięstwa i świątecznego nastroju. Ornat różowy zakładany jest wyłącznie podczas dwóch niedziel w roku: III niedzieli adwentu i IV niedzieli Wielkiego Postu. Kolor ten symbolizuje radość, wynikającą z oczekiwania na najważniejsze święto – Wielkanoc.

Ornat czarny i złoty – co oznaczają?

Czarny kolor związany jest ze smutkiem, żałobą oraz pokutą. Z tego też względu, czarne szaty zakładane są wyłącznie podczas ceremonii pogrzebowych – w końcu jest to symbol śmierci i zmartwychwstania.

Ornat złoty to z kolei uniwersalne rozwiązanie, które mogłoby zastąpić szaty we wszystkich wymienionych kolorach, poza czernią i fioletem. Jest to symbol radości i uroczystości. Może być zakładany przez księży podczas Bożego Narodzenia oraz w Niedzielę Zmartwychwstania. Złoty kolor symbolizuje również honor i bogactwo.

U nas znajdziesz ornaty w różnych kolorach

Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz wysokiej jakości ornaty w różnych kolorach? Z powodzeniem zaopatrzysz się w nie w naszym sklepie. Zapraszamy zatem do zapoznania się ze szczegółami dostępnej oferty i dokonania zakupu.